POLSKA NIEPODLEGŁA – 11.XI.1918

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Studium Zawodowe

POLSKA NIEPODLEGŁA – 11.XI.1918

W 2023 r. obchodzimy już 105 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji proponujemy do oglądnięcia film pt. “A jednak Polska 1918-1921” bo zdobytą niepodległość trzeba było jeszcze obronić. Szukać – TUTAJ.

“Historia magistra vitae est” – Co się tłumaczy: historia jest nauczycielką życia. Czego więc nas, żyjących w XXI wieku Polaków, mogą nauczyć tamte wydarzenia i postawy ówczesnych polityków ? Otóż w obliczu możliwości odzyskania niepodległości a później groźby ponownej jej utraty w wyniku agresji sowieckiej 1920 roku, ówcześni politycy odłożyli na bok swoje animozje osobiste i polityczne i zgodnie współdziałali dla dobra ojczyzny.

Postawy dzisiejszych polskich polityków niestety nie przypominają tych z okresu odzyskiwania niepodległości lecz bardziej te z końca XVIII wieku, gdy Polska traciła niepodległość. Wzajemna nienawiść, brak nawet prób porozumienia, odwoływanie się do obcych “dworów” i instytucji poza Polską, przedkładanie dobra partyjnego i prywatnego ponad dobro Polski i polskiego społeczeństwa, oto działania dzisiejszej klasy politycznej w Polsce. WSTYD !