Test 1

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Studium Zawodowe

PRYWATNA SZKOŁA POLICEALNA W GDOWIE

Egzamin pisemny z zajęć edukacyjnych: Sporządzanie dokumentów dotyczących spraw administracyjnych

TEST (jednokrotnego wyboru) – Prawo cywilne cz. 1 (wer.1A)

Czas 60 minut

Imię i nazwisko słuchacza (wpisać w białym polu, po rozwiązaniu wszystkich zadań przesłać test klikając: SUBMIT)

1. Norma prawna zaczyna obowiązywać:(required)

2. Przepis art.119 kc -Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną- jest normą:(required)

3. Prawo cywilne sankcjonuje zasady współżycia społecznego:(required)

4. Prawo własności intelektualnej jest działem:(required)

5. Spółkę cywilną kwalifikujemy do:(required)

6. Jan zaciągnął się do prywatnej firmy ochroniarskiej, która ochraniała konwoje z pomocą humanitarną w Afganistanie. Podczas jednego z konwojów posprzeczał się z dowódcą i samowolnie oddalił. Nie wrócił do bazy aż do zakończenia misji oddziału - 31 XII 2019 r. Tymczasem 30 I 2020 r. Amerykański dowódca w Afganistanie, w imieniu całej koalicji, zawarł porozumienie z Talibami w kwestii zakończenia działań zbrojnych, wzajemnej wymiany jeńców oraz wycofania wszystkich wojsk z Afganistanu. Jan jednak do 30 stycznia 2020 r. również się nie pojawił. Kiedy najwcześniej mógł zostać uznany za zmarłego jeżeli oczywiście w międzyczasie się nie pojawił ?(required)

7. Olek wyjeżdża na roczny kontrakt do USA. W tym czasie chciałby pozbyć się swego mieszkania i do sprzedaży upoważnił swojego brata. Jaki rodzaj pełnomocnictwa dla niego musi sporządzić:(required)

8. Dawid eksploatował swojego mercedesa 20 lat. W końcu stwierdził, że naprawa jest nieopłacalna i postanowił sprzedać go na części. Jaka minimalna forma umowy jest potrzebna z kupującym.(required)

9. Paweł otrzymał spadek po swoim dziadku, ale niestety dziadek uwarunkował przejęcie spadku od ukończenia przez Pawła studiów. Jakim warunkiem zastrzeżony był spadek:(required)

10. Maria otrzymała decyzję starosty 30 III 2020 r. W decyzji starosta poinformował Marię, że ma 14 dni na odwołanie od tej decyzji. Kiedy najpóźniej Maria może złożyć odwołanie.(required)

11. Firma Marcina -KRAMIK SC- 10 stycznia 2020 r. zakupiła 50 kg owoców cytrusowych w hurtowni -CHOMIK-. Pieniądze zostały przelane ale pech chciał, że transport owoców w wyniku nie dopłynięcia statku do portu nie dotarł i -CHOMIK- 30 marca 2020 r. zbankrutował. Firma Marcina zakupionego towaru nie otrzymała. Kiedy przedawni się roszczenie Marcina w stosunku do właściciela -CHOMIKA-.(required)

12. Anna rozwiodła się z mężem Janem 30 I 2019 r. Jan niezadowolony z obciążenia go przez sąd winą za rozpad małżeństwa upublicznił intymne zdjęcia Anny w Internecie. Anna złożyła pozew do sądu przeciwko Janowi o naruszenie godności. Sąd 10 I 2020 r. nakazał Janowi usunięcie zdjęć oraz zamieszczenie przeprosin. Jan zdjęcia usunął ale przeprosin nie opublikował. Kiedy przedawni się roszczenie Anny.(required)

13. Józef będąc 10 I 2020 r w małym antykwariacie w Gdańsku zauważył obraz uznanego mistrza. Ponieważ był znanym koneserem sztuki wiedział dobrze, że obraz ten zaginął kilka lat temu z jednego z muzeów krakowskich. Właściciel tego antykwariatu musiał nie wiedzieć jakie arcydzieło posiada, bo wystawił go za śmiesznie niską cenę. Józef nie mógł sobie odmówić skorzystania z takiej okazji, nabył ów obraz i ukrył go na strychu w swoim domu. Kiedy najwcześniej może się ubiegać o zasiedzenie na tej ruchomości oraz wystawienie go w swoim salonie, aby pochwalić się znajomym. ?(required)

14. Paweł miał dziwne hobby. Lubił latem chodzić z wykrywaczem metali po plaży i zbierać drobne, które plażowicze gubili. W zimie czasami chodził po polach w swojej wsi. 15 II 2020 r. na polu Stanisława znalazł złotą pół kilogramową sztabkę zawiniętą w celofan. Czyją własnością będzie sztabka ?(required)

15. Jan, Paweł i Marcin postanowili założyć spółkę kapitałową do inwestowania na giełdzie. Złożyli się po 100 tys. zł. stając się współwłaścicielami w częściach ułamkowych. Po roku Jan chciał kupić mieszkanie i postanowił wycofać swoje udziały.(required)

16. Michał kupił działkę, ale po jakimś czasie dopiero zorientował się, że nie ma do niej dojazdu z drogi publicznej. Najbliżej było poprzez działkę Jakuba. Co może Jakub ?(required)

17. Adam pożyczył od Andrzeja 50 tys. zł. na 1 rok. W zastaw przekazał Andrzejowi swój samochód.(required)

18. Jan kupił sobie drugi samochód, dlatego ten pierwszy pożyczył Adamowi na rok za wynagrodzeniem, gdyż Adam prowadził firmę taxi zatrudniającą kierowców i brakowało mu samochodów. Adam z kolei przekazał pożyczony wóz Pawłowi, który u niego pracował jako kierowca. Kim jest Paweł w stosunku do samochodu ?(required)

19. Mama wysłała 13 letniego Jasia po kilo cukru do sklepu. Co powinna zrobić sklepowa:(required)

20. Sąd, opierając się na opinii biegłych psychiatrów, częściowo ubezwłasnowolnił Stanisława ze względu na postępującą demencję. Co powinien zrobić teraz sąd:(required)

0-11 – niedostateczny

12-13 – dopuszczający

14-15 – dostateczny

16-17 – dobry

18-19 – bardzo dobry

   20   – celujący