Spotkanie z red.Tadeuszem Płużańskim

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Studium Zawodowe

Około 50 uczestników wzięło udział w fascynującej wędrówce w czasie, która odbyła się w deszczowe niedzielne popołudnie w Szkole Prywatnej w Gdowie.

Przewodnikiem po mrocznych czasach okupacji niemieckiej i tragicznych latach stalinizmu w Polsce był redaktor Tadeusz Płużański. Postać ta, mimo jeszcze stosunkowo młodego wieku, już stała się legendą w dziedzinie odkrywania i dokumentowania tego, jakżeż trudnego dla nas Polaków, okresu w historii. Chociaż jest on znany głównie ze swojej działalności dziennikarskiej i publicystycznej, to całą swoją miłość i serce poświęcił swojemu najnowszemu dziecku – Fundacji  „Łączka”, której prezesuje. Jej działalność ma na celu przywrócić do pamięci Polaków bohaterów tamtych czasów, Żołnierzy Niezłomnych, który swoje życie poświęcili dla obrony honoru i ojczyzny a którzy mocą wyroków stalinowski oprawców zostali przeznaczeni na wieczne zapomnienie. Dzisiaj, po ponad półwieczu od tamtych tragicznych wydarzeń, Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja „Łączka” odnajduje i zabezpiecza ich doczesne szczątki.

Główna oś narracji odbytego spotkania toczyła się wokół bohaterskiej postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Przywoływane były również inne, związane z tym okresem postacie, jak np. ojciec red.T.Płużańskiego – Profesor Płużański. Był on bardzo bliskim współpracownikiem Rotmistrza Pileckiego i więźniem zarówno niemieckiego obozu koncentracyjnego jak również stalinowskiej bezpieki. Tak samo jak Pilecki naznaczony przez nią piętnem kary śmierci za walkę o wolną Polskę.

Olbrzymim zainteresowaniem przybyłych cieszyły się fascynujące pozycje książkowe red. Płużańskiego. O sile zainteresowań najlepiej świadczy fakt, że wiele z nich jest już niedostępnych w księgarniach. Nagrodą dla zgromadzonych była możliwość zakupu tych pozycji i uzyskania osobistej dedykacji autora.

Dyskusja była tak ożywiona i ciekawa, że przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych a zgromadzeni z entuzjazmem przyjęli obietnicę red. Płużańskiego o zorganizowaniu kolejnego spotkania w przyszłym roku.