Materiał przewidziany na sem. 2 został zrealizowany w całości. Kto zalega jeszcze z pracami pisemnymi proszę się pospieszyć (prace pisemne zalecone były w materiałach nr 5, 9 i 11). Do egzaminu ustnego proszę jeszcze raz powtórzyć sobie wszystkie zamieszczone poniżej materiały. Szczegółowe zagadnienia do egzaminu zostały opublikowane powyżej.
Materiał nr 13 (5.05.2021) T: Tożsamość narodowa społeczeństw.
Tożsamość narodowa – czytaj tutaj
Tożsamość narodów europejskich – tutaj
Narody bez własnych państw – tutaj
Największy naród bez państwa – tutaj
Materiał nr 12 (29.04.2021) T: Polska emigracja.
Emigracja historyczna – czytaj tutaj
Emigracja współczesna – tutaj
Polonia – tutaj
Karta Polaka – tutaj oraz tutaj
Materiał nr 11 (19.04.2021) T: Naród i postawy społeczne względem narodu.
UWAGA ! trzecie i ostatnie wypracowanie pisemne w tym semestrze: Na podstawie zawartych poniżej materiałów, rozmów ze znajomymi i własnych doświadczeń odpowiedz na pytanie: Jakie postawy względem narodu są najbardziej powszechne w Twoim środowisku. Uzasadnij odpowiedź. Odpowiedzi proszę pisać bezpośrednio w treści e-maila i przesłać na adres: zdalne@liceumprywatne.pl
Uzupełnienie wiadomości – tutaj
Materiał nr 10 (12.04.2021) T: Nierówności społeczne.
Nierówności społeczne na świecie – czytaj tutaj
Nierówności społeczne w Polsce – czytaj tutaj
Materiał nr 9 (22.03.2021) T: Problemy życia społecznego w Polsce.
UWAGA ! drugie wypracowanie pisemne: Na podstawie zawartych poniżej materiałów oraz rozmów ze znajomymi i własnych przemyśleń odpowiedz na pytanie: Jakie najważniejsze problemy społeczne występują w mojej miejscowości i gminie. Krótkie zwięzłe odpowiedzi proszę zamieszczać bezpośrednio w treści e-meila i przesyłać na adres: zdalne@liceumprywatne.pl do końca marca.
Problemy społeczeństwa polskiego – tutaj oraz tutaj
Materiał nr 8 (15.03.2021) T: Historyczne i współczesne formy organizacji społeczeństwa.
Historyczne formy – tutaj (uwaga! otwieramy również linki dostępne po prawo na tej stronie)
Współczesne – tutaj oraz tutaj
Materiał nr 7 (08.03.2021) T: Struktura życia społecznego.
Uwarunkowania życia społecznego – tutaj
Materiał nr 6 (01.03.2021) T: Grupy społeczne i instytucje.
Grupy społeczne – tutaj
Instytucje społeczne – tutaj
Materiał nr 5 (22.02.2021) T: Powstanie człowieka i społeczeństwa-c.dalszy.
Jak ewoluował człowiek (film) cz.2 – tutaj
Historia cywilizacji (film) – tutaj
UWAGA ! temat wypracowania: Na podstawie wszystkich materiałów (od nr 1 do nr 5) odpowiedz na pytanie: Dlaczego na pewnym etapie rozwoju człowiek porzucił koczowniczy tryb życia i rozpoczął życie osiadłe ? Krótkie zwięzłe odpowiedzi proszę zamieszczać bezpośrednio w treści e-meila i przesyłać na adres: zdalne@liceumprywatne.pl do końca lutego.
Materiał nr 4 (19.02.2021) T: Powstanie człowieka i społeczeństwa.
Widzę że film Wędrówki z jaskiniowcami został już zablokowany. W takim razie oglądamy teraz “Jak ewoluował człowiek”
Jak ewoluował człowiek (film) cz.1 – tutaj
Materiał nr 3 (15.02.2021) T: Powstanie człowieka i społeczeństwa.
Wędrówki z jaskiniowcami (film) cz.2 – tutaj
Wędrówki z jaskiniowcami film) cz.3 – tutaj
Materiał nr 2 (8.02.2021) T: Powstanie człowieka i społeczeństwa.
Obecnie w nauce dominuje pogląd, że początki człowieka i społeczeństwa związane są z procesem ewolucji, czyli stopniowego rozwoju organizmów począwszy od prymitywnych aż po coraz bardziej skomplikowane zachodzącym w długim czasie – tak zwany EWOLUCJONIZM. Gwoli ścisłości należy zaznaczyć, że istnieją również inne poglądy na pochodzenie człowieka, reprezentowane nawet przez uczonych, np. kreacjonizm– że człowieka stworzył w pewnym okresie Bóg, czy kosmologizm – że życie przybyło do nas z kosmosu.
Zobacz materiał – tutaj
Proszę obejrzeć zamieszczony poniżej film
Wędrówki z jaskiniowcami (film) cz.1 – tutaj
,Materiał nr 1 (1.02.2021) T: Człowiek istota społeczma
Pobierz materiały – tutaj oraz tutaj
Ćwiczenia – tutaj
SEMESTR ZIMOWY ZAKOŃCZONY
Materiał nr 10 – 22.12.2020
Dla ułatwienia przygotowania do egzaminu z wos poniżej zamieszczam zagadnienia. Odpowiedzi na wszystkie znajdziecie w zamieszczanych materiałach. Egzamin odbędzie się w szkole w 2 połowie stycznia. Szczegółowe terminy oraz zasady podamy na początku stycznia. Życzę wszystkim spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
Materiał nr 9 – 17.12.2020
Ustrój RP-powtórzenie – tutaj
Materiał nr 8 – 07.12.2020
Temat: Stosunki międzynarodowe.
Proszę o zapoznanie się z poniższą prezentacją. To jest ostatni temat z zakresu klasy 1. W przyszłym tygodniu zamieszczę link do lekcji podsumowującej oraz zagadnienia do egzaminu semestralnego, który odbędzie się w styczniu.
Materiał nr 7 – 30.11.2020
Temat: Ubezpieczenia społeczne.
O ubezpieczeniach społecznych możecie poczytać – tutaj
Proszę również oglądnąć film – tutaj
Materiał nr 6 – 23.11.2020
Temat: Główne gałęzie prawa
Na podstawie ostatnich materiałów dotyczących prawa, proszę napisać krótkie wypracowanie na temat: “Jakie znaczenie posiada prawo w społeczeństwie”? Proszę pisać bezpośrednio w treści e-maila. Przypominam adres: zdalne@liceumprywatne.pl
Materiał nr 5 – 17.11.2020
Temat: Wymiar sprawiedliwości w Polsce
Zapoznajemy się z poniższą prezentacją oraz rozdziałem VIII Konstytucji (artykuły: 173 do 201). Proszę się przygotować z tych materiałów, wypracowanie pisemne będzie w przyszłym tygodniu.
Materiał nr 4 – 11.11.2020
W tym tygodniu, w związku ze 102 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zamiast kolejnej lekcji wszyscy OBOWIĄZKOWO oglądają film Polska Niepodległa. Link do filmu poniżej.
Polska Niepodległa – oglądaj tutaj
Szczególnie jednak rekomenduję znakomity film Krzysztofa Talczewskiego pt. “Niepodległość” stworzony w oparciu o autentyczne materiały filmowe z tamtych lat ale cyfrowo zrekonstruowane, pokolorowane i znakomitej jakości. Film dostępny będzie m.inn. 11 listopada o 15,25 na Polonii oraz o 20,05 na TVP Historia. Dostępny również jest na IPLA.TV w cenie 5 zł.
Materiał nr 3 – 04.11.2020
Temat: Samorząd terytorialny w Polsce.
Proszę zapoznać się z rozdziałem VII Konstytucji (artykuły 163 do 172) dotyczącym samorządu terytorialnego (konstytucja zamieszczona jest w materiale nr 1). Poniżej udostępniam prezentację mającą ułatwić zrozumienie tego tematu. Na razie nie daję wypracowania pisemnego. Kto nie wykonał zadania zamieszczonego w materiale nr 2 proszę to zrobić jak najszybciej.
Materiał nr 2 – 26.10.2020
Temat: Rada Ministrów w Polsce
Proszę zaznajomić się z rozdziałem VI Konstytucji (artykuły od 146 do 162) dotyczącym Rady Ministrów. Konstytucja zamieszczona jest w materiale nr 1. Ponadto dla ułatwienia zrozumienia tematu udostępniam Wam poniżej prezentację na temat Rady Ministrów.
Temat pracy kontrolnej: Na podstawie Konstytucji RP dokonaj porównania uprawnień Prezydenta i Rady Ministrów w Polsce.
Prace pisemne na zadany temat należy wykonać w terminie do końca października i przesłać na adres: zdalne@liceumprywatne.pl
Wszelkie zapytania, wyjaśnienia, wątpliwości itp. również przesyłamy na podany adres. Proszę się nie krępować tylko przysyłać zapytania na wszystkie tematy których nie rozumiecie. Z braku możliwości bezpośredniego kontaktu musimy kontaktować się elektronicznie.
Materiał nr 1 – 19.10.2020
Temat: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poniżej zamieszczam link do materiału w Internecie na temat roli Prezydenta, wyboru i kompetencji. Można również skorzystać z innych materiałów zarówno w podręczniku jak i w Internecie. Zamieszczam również link do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Proszę ją pobrać, zapisać na twardym dysku bo będzie nam potrzebna i zapoznać się z rozdziałem V Konstytucji dotyczącym Prezydenta (artykuły od 126 do 145). Na razie nie wykonujemy żadnych zadań pisemnych. Proszę tylko o przeczytanie tego co zadane, bo będzie to potrzebne później (bardzo ważne).