Test 2

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Studium Zawodowe

Prywatna Szkoła Policealna w Gdowie

Egzamin pisemny z zajęć edukacyjnych: Sporządzanie dokumentów dotyczących spraw administracyjnych

TEST (jednokrotnego wyboru) – Prawo cywilne cz. 1 (wer.2A)

Czas 60 minut

Podpisujemy się w białym polu, zaznaczamy właściwą odpowiedź na każde pytanie i po rozwiązaniu całości przesyłamy test przyciskiem SUBMIT. Powodzenia.

1. Akty prawne wewnętrzne jednostek centralnych są publikowane:(required)

2. Przepis art. 10 k.c.: Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście; jest normą:(required)

3. Prawo cywilne sankcjonuje obowiązujące zwyczaje:(required)

4. Prawo ksiąg wieczystych jest działem:(required)

5. Spółkę jawną kwalifikujemy do:(required)

6. Jan, zapalony turysta, całe życie marzył o samotnych wędrówkach po bezkresnej Syberii. Jednak nigdy nie miał na to czasu ze względu na pracę. Gdy tylko uzyskał uprawnienia emerytalne, co stało się faktycznie 30 lutego 2018 r. natychmiast wyruszył na wyprawę. Raz na miesiąc kontaktował się z rodziną telefonicznie. Ostatni raz Jan telefonował 24 grudnia 2018 r. od tego czasu nie było z nim żadnego kontaktu. Gdy przez cały 2019 rok nie dawał znaku życia, rodzina wynajęła rosyjskiego detektywa, aby odszukał Jana. Bez rezultatu. Kiedy najwcześniej Jan może być uznany za zmarłego, jeżeli w międzyczasie się nie pojawi.(required)

7. Olek wyjeżdża na roczny kontrakt do USA. W Krakowie posiada kamienicę w której wynajmuje mieszkania lokatorom. Chciałby , aby jej zarządem zajmował się jego brat. Jaki rodzaj pełnomocnictwa musi dla niego sporządzić:(required)

8. Dawid postanowił sprzedać swojego mercedesa. Jaka minimalna forma umowy jest potrzebna z kupującym.(required)

9. Paweł studiował medycynę i ojciec wynajmował dla niego mieszkanie w Krakowie. Wobec kłopotów Pawła na uczelni ojciec przyjechał wczoraj do niego i oznajmił, że będzie opłacał mu mieszkanie dopóki będzie studentem. W przeciwnym wypadku niech znajdzie sobie pracę i opłaca sam. Jakim warunkiem jest zastrzeżona czynność prawna ojca Pawła ?(required)

10. Maria otrzymała 26 III 2020 r. pismo z Sądu o otrzymaniu spadku po zmarłym wujku. W informacji tej Sąd poinformował Marię, że ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Kiedy najpóźniej Maria może złożyć stosowne oświadczenie.(required)

11. Marcin 10 stycznia 2020 r. kupił od Maćka rower za 1000 zł. Pieniądze przelał ale roweru nie dostał, bo Maciek wyjechał za granicę. Kiedy przedawni się roszczenie Marcina w stosunku do Maćka ?(required)

12. Anna rozwiodła się z mężem Janem 30 I 2019 r. Jan niezadowolony z obciążenia go przez sąd winą za rozpad małżeństwa upublicznił intymne zdjęcia Anny w Internecie. Anna złożyła pozew do sądu przeciwko Janowi o naruszenie godności. Sąd 10 I 2020 r. nakazał Janowi usunięcie zdjęć oraz wypłatę zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. zł. Jan zdjęcia usunął ale pieniędzy nie przesłał. Kiedy przedawni się roszczenie Anny.(required)

13. Józef będąc 5 III 2020 r na giełdzie samochodowej w Krakowie nabył samochód marki Honda. Samochód kupił od Jana, który autem tym jeździł od 3 lat. Jan kupił go z kolei w 2017 r. od Andrzeja zajmującego się handlem importowanymi samochodami z Niemiec po okazyjnej cenie, gdyż wiedział, że wóz ten jest kradziony. Kiedy Józef najwcześniej może się ubiegać o zasiedzenie na tej ruchomości, gdyby policja trafiła na trop kradzionego pojazdu ?(required)

14. Paweł miał dziwne hobby. Lubił latem chodzić z wykrywaczem metali po plaży i zbierać drobne, które plażowicze gubili. W zimie czasami chodził po polach w swojej wsi. 15 II 2020 r. na polu Stanisława znalazł złotą monetę z czasów Kazimierza Wielkiego. Czyją własnością będzie moneta ?(required)

15. Jan prowadził sklep osiedlowy. Na osiedlu działał gang wymuszający haracze na przedsiębiorcach. Pewnego dnia przyszli do Jana, gdy nie miał jeszcze utargu w kasie. Dlatego podsunęli mu do podpisania dokument, w którym zobowiązywał się do zwrotu 10 tys. złotych, które niby od nich pożyczył. W następnym miesiącu gang został rozbity przez policję. Co musi zrobić Jan, aby uchylić się od skutków prawnych swojego zobowiązania. (required)

16. Michał kupił działkę z budynkiem gospodarczym i obsadzoną sadem owocowym. Po jakimś czasie dopiero zorientował się, że dojazd z drogi publicznej do budynku będzie wymagał wycięcia części drzew. Jednak najbliżej do drogi i to bez wycinania drzew było poprzez działkę Jakuba. Dlatego zażądał od niego ustanowienia drogi koniecznej. Co może Jakub ?(required)

17.Adam prowadził firmę pod nazwą -Adamex - owoce warzywa- . Po przejściu na emeryturę postanowił już nie pracować i pozbyć się interesu na rzecz kolegi Kamila. Co może Kamil ? (required)

18. Jan kupił sobie nowy samochód, dlatego ten pierwszy pożyczył Adamowi na rok za wynagrodzeniem, gdyż Adam prowadził firmę taxi zatrudniającą kierowców i brakowało mu samochodów. Pech chciał, że nowy samochód Jana się zepsuł i dlatego postanowił natychmiast odebrać swój wóz Adamowi. Co może Adam:(required)

19. Mama wysłała 12 letniego Jasia po kilo cukru do sklepu. Co powinna zrobić sklepowa:(required)

20. Sąd, opierając się na opinii biegłych psychiatrów, częściowo ubezwłasnowolnił Stanisława i ustanowił mu kuratora. Stanisław jednak nadal pracował na budowie. Co może Stanisław w związku ze swoją pracą ?(required)

Punktacja:

0-9 – niedostateczny

10-11 – dopuszczający

12-14 – dostateczny

15-17 – dobry

18-19 – bardzo dobry

   20   – celujący