POLSKA NIEPODLEGŁA – 11.XI.1918

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Studium Zawodowe

POLSKA NIEPODLEGŁA – 11.XI.1918

W b.r. obchodzimy już 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Wobec tego, że 11 XI mamy dzień wolny od pracy i nauki oglądamy znakomity film dokumentalny Krzysztofa Talczewskiego pt. „Niepodległość”, przybliżający nam tamte dni i wydarzenia, które przywróciły naszej ojczyźnie niepodległość. Film jest montażem autentycznych, archiwalnych ujęć z tamtych lat i dostępny – TUTAJ. Proponujemy również film pt. „A jedna Polska 1918-1921” bo zdobytą niepodległość trzeba było jeszcze obronić. Szukać – TUTAJ.

„Historia magistra vitae est” – Co się tłumaczy: historia jest nauczycielką życia. Czego więc nas, żyjących w XXI wieku Polaków, mogą nauczyć tamte wydarzenia i postawy ówczesnych polityków ? Otóż w obliczu możliwości odzyskania niepodległości a później groźby ponownej jej utraty w wyniku agresji sowieckiej 1920 roku, ówcześni politycy odłożyli na bok swoje animozje osobiste i polityczne i zgodnie współdziałali dla dobra ojczyzny.

Postawy dzisiejszych polskich polityków niestety nie przypominają tych z okresu odzyskiwania niepodległości lecz bardziej te z końca XVIII wieku, gdy Polska traciła niepodległość. Wzajemna nienawiść, brak nawet prób porozumienia, odwoływanie się do obcych „dworów” i instytucji poza Polską, przedkładanie dobra partyjnego i prywatnego ponad dobro Polski i polskiego społeczeństwa, oto działania dzisiejszej klasy politycznej w Polsce. WSTYD !