UWAGA  OSTRZEŻENIE !!!

Niektóre szkoły stosują nieuczciwe praktyki polegające na oszukiwaniu kandydatów, aby tylko „złapać” klienta. Dlatego wszyscy szukający szkoły powinni przed zapisaniem się dobrze sprawdzić szkołę. Najczęstsze oszustwa polegają na:

1.     Ogłasza się na plakatach olbrzymimi literami iż szkoła kształci "ZA  DARMO". Po zapisaniu okazuje się, że jednak trzeba płacić lub zapisać się do dwóch szkół (jedna za darmo ale za drugą trzeba płacić), albo na płatne kursy, czyli też trzeba płacić. Radzimy zawsze pytać o całość kosztów kształcenia do ukończenia szkoły.

2.   Inne szkoły w przypadku mniejszej ilości uczniów rozwiązują klasy, lub zapisują kandydatów do szkoły a później pod koniec września oznajmiają, że ze względu na małą ilość kandydatów nie będzie klasy. Radzimy pytać przed zapisem ile oddziałów (klas) kształci się w szkole i ilu słuchaczy. U nas macie Państwo pewność, że zapisując się do szkoły możecie ją ukończyć, szkoła istnieje bowiem 20 lat i ukończyło ją około tysiąca absolwentów.

3.   Wiele szkół, w tym również z najbliższej okolicy, reklamuje się niskim czesnym a w następnym miesiącu podnosi opłaty o 100 %. Jeszcze raz radzimy zapytać przed zapisem o całość kosztów do końca kształcenia.

4.   Pewna szkoła reklamowała się na plakatach, że pierwszy semestr uczy za darmo. Później po rozpoczęciu zajęć pobierała od słuchaczy płatności pod pretekstem, że jest ich za mało. Czy to nie jest oszustwo ?

5.    Wiele szkół prywatnych to typowo „wirtualne szkoły” wynajmujące tylko sale lekcyjne w szkołach publicznych. Nie mają własnej siedziby, sekretariatów, telefonów stacjonarnych, strony internetowej, nie mówiąc o dyżurach wakacyjnych. Sami Państwo zdecydujcie, czy wybierzecie szkołę, która ma codziennie czynny sekretariat, czy tylko dwa razy w miesiącu.

6.   Niektóre szkoły reklamują się również, że uczą semestr za darmo, ale pobieraja opłaty za drugi semestr z góry. Dlatego jeszcze raz radzimy, zawsze pytać o całość kosztów kształcenia do końca szkoły. Dobrze też jest zapytać o zdawalność egzaminów maturalnych w szkole a najlepiej sprawdzić na stronach OKE.

7.    Przychodzą do nas uczniowie, którzy rezygnują z nauki w innych szkołach i mają problemy z odzyskaniem świadectwa, gdyż te żądają ogromnych opłat (a podobno miało być za darmo).

8.   Przed zapisaniem się do szkoły najlepiej zapytać znajomych, którzy ją kończyli o rekomendację, sprawdzić w Kuratorium Oświaty jej legalność, sprawdzić również na stronie internetowej dokładnie ofertę szkoły i NIE  DAĆ  SIĘ  OSZUKAĆ.