UWAGA  OSTRZEŻENIE !!!

Niektóre szkoły stosują nieuczciwe praktyki polegające na oszukiwaniu kandydatów, aby tylko „złapać” klienta. Dlatego wszyscy szukający szkoły powinni przed zapisaniem się dobrze sprawdzić szkołę. Najczęstsze oszustwa polegają na:

1.     Reklamuje się, na plakatach i w gazetach, że można uzyskać wykształcenie średnie w jeden rok. Jest to oczywiste oszustwo, gdyż ustawa o systemie oświaty wyraźnie określa długość cyklu kształcenia w określonych szkołach. Takie szkoły nie wystawią Państwu legalnego świadectwa, są bowiem nielegalne.

2.   Inne szkoły w przypadku mniejszej ilości uczniów rozwiązują klasy, lub zapisują do szkoły a później pod koniec września oznajmiają, że ze względu na małą ilość kandydatów nie będzie klasy. Radzimy pytać przed zapisem ile oddziałów (klas) kształci się w szkole i ilu słuchaczy. U nas macie Państwo pewność, że zapisując się do szkoły możecie ją ukończyć. W ubiegłym roku pewna mała szkółka niepubliczna przyjmowała kandydatów do szkoły i nie poinformowała ich w odpowiednim czasie, że takiej klasy nie będzie. W efekcie oszukani kandydaci mieli problemy ze znalezieniem innej szkoły w końcu października.

3.   Wiele szkół, w tym również z najbliższej okolicy, reklamuje się niskim czesnym lub DARMOWYMI SEMESTRAMI ! a w następnym miesiącu podnosi opłaty o 100 %. Przed zapisem radzimy zapytać o całość kosztów do końca kształcenia.

4.   Pewna szkoła reklamowała się na plakatach, że pierwszy semestr uczy za darmo. Później po rozpoczęciu zajęć pobierała od słuchaczy płatności pod pretekstem, że jest ich za mało. Czy to nie jest oszustwo ?

5.  Wiele szkół prywatnych to typowo „wirtualne szkoły” wynajmujące tylko sale lekcyjne w szkołach publicznych. Nie mają własnej siedziby, sekretariatów, telefonów stacjonarnych, strony internetowej, nie mówiąc o dyżurach wakacyjnych. Sami Państwo zdecydujcie, czy wybierzecie szkołę, która ma codziennie czynny sekretariat, czy tylko dwa razy w miesiącu.

6.  Pewna szkoła prowadzi nabór do Studium Rachunkowości. Radzimy zapytać przed zapisem, ilu absolwentów ukończyło to studium i ilu zdało egzamin z kwalifikacji w OKE.

7.   Niektóre szkoły reklamują się również, że uczą semestr za darmo, ale pobieraja opłaty za drugi semestr z góry. Dlatego jeszcze raz radzimy, zawsze pytać o całość kosztów kształcenia do końca szkoły. Dobrze też jest sprawdzić zdawalność egzaminów maturalnych w szkole na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

8.   Przed zapisaniem się do szkoły najlepiej zapytać znajomych, którzy ją kończyli o rekomendację, sprawdzić w Kuratorium Oświaty jej legalność, sprawdzić również na stronie internetowej dokładnie ofertę szkoły i NIE  DAĆ  SIĘ  OSZUKAĆ.